All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Perşembe, 01 Mart 2018 07:07

“Türkiye Forklift Tarihi” Özel

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Biraz nostalji yapalım,şöyle  zaman tünelinde bir  tur atalım istedim.

Dergimizin yayın hayatına başladığı 1998 yılından itibaren yavaş yavaş sektördeki firmaları ve sahiplerini tanımaya başlamıştım, çoğu bazı işyerlerinde birbirleriyle çalışmış şimdi rakip olmalarına rağmen birbirlerinden bahsederken gururla “ O benim ustamdı ,beni yetiştiren insandı” “Benim müdürümdü” diyebiliyor ve birbirlerinden saygı ile bahsediyorlardı.

Sektöre yıllarını vermiş bu insanlardan biriside Türkiye’de forklift denince ilk akla gelen isimlerden olan …Hepimizin duayeni, Eyüp Karakuş,

“Karakuş firması Türkiye’nin ilk forklift yedek parça ithalatçısıdır.

 Eyüp Karakuş,Taksim’deki ilk dükkanından yedek parça almaya gelen müşterilerine adeta esnaflık dersi verirdi.  Çayınızı yudumlar veya yemeğinizi yerken  yine o zamanlar ilginç bir akvaryum’u izler, dinlenirdiniz,

O zamanlar yedek parça çeşitleri kısıtlı bazen çok gerekli olan  parçalar stokta,

 ama unutmamak lazım ki parça yoksa bile mutlaka bir çözüm vardı…Jeep parçalarından adaptasyon mu istersiniz son derece eski makinelerle çalışan tornacılarda yapılan iyileştirmeler ve tamirler mi…ama mutlaka bir çözüm üretilirdi.

1980 yılına gelindiğinde Türkiye’de bir kaç ilk yaşandı.Selahattin Tunç,çalıştığı Karakuş’dan ayrılıp Tunç Ticaret’i kurdu ve böylelikle sektörün ikinci bir Forklift yedek parçacısı olmuştu.

Karakuş ve Tunç firmalarının çözüm ortaklarından biri de “Tornacı Nihat Akkuş “idi.Farklı işler yaparken Karakuş ve Tunç’un  yönlendirmesive desteğiyle Forklift yedek parçaları üretir olmuştu.90’lı yılların başında işi oğullarına devretti ve Akkuşlar’ın temeli böylece atılmış oldu.

Daha sonra Anadolu yakasında sessiz sedasız bu işe soyunan Ünsal Kuyucu adı konuşulmaya başlanmıştı.

Ender Erkul,Türkiye’de ilk forklift kiralama işini

Fuat Aktüre ilk özel forklift servisini kurdu ve akülü işi yaptığı için o zamanlar rakipsizdi.

 80’lerin ortasında birden İzmir kökenli bir firmanın ciddi atılımlarla piyasaya girmesiyle İstanbul-İzmir  rekabetide başladı. İstanbul’dakiler birbirini tanıyordu ama  İzmir’lileri tanıyan yoktu.Ayrıca onlar imalat da yapıyordu Salih Can ve Yaşar Susup’un kurduğu firmanın adı ise Teknopar’dı.

İzmir’lilerin devamı Erkan Boylu’nın kurduğu Modern Dış Tic.Ltd.Şti.

ve Mehmet Partal’ın kurduğu Gimakforklift firması geliyordu.

O zamanlar Lindeforkliftin imalatınıise  Tatmak yapıyordu. Piyasada Halit Soyubelli diye birinin adı konuşulmaya başlanmıştı. Şeref Özkan’la birlikte çalışıyorlardı.

 90’lı seneler  ÖzellikleBalkancar hakimiyetindeki tam  bir curcunaydı.

 Konuyu ilk fark eden HASEL olmuştu.Halit Soyubelli, Şeref Özkan,Sezai Hivel,Hikmet Azaklı ve “Rahmetli” Coşkun Ekinci güçlerini birleştirip HASEL’i kurmuşlardı. Sezai Hivel’in Allah vergisi satıcılık nosyonları ve disiplini Balkancar’ı (daha sonra kapandığı için adı “Record” olmuştu ) birden Türkiye’nin en çok satılan Forklift’i haline getirdi. Bulgaristan’ın yakın oluşu ithalat için bir avantaj,parçaların legal veya illegal ama ucuz ve sürekli bulunur oluşu markaya ciddi bir satış artışı getirmişti.

Balkancar furyası daha sonra Teknika’nın ve Çukurova’nın atılımları ile tarihe karışıyordu. Müşteriler yeni model Clark’ları ve Kore malı Halla’ları da benimsemişti. Yedek parça ve servis sıkıntısından bıkan tüm müşteriler her yeni markayı “mecburen” benimserdi zaten.

Balkancar’ın krallığı bitmeye yüz tutunca Halit Soyubelli  yine önce davranıp bu sefer rekabet ve yanlış politikalar yüzünden iyice kan kaybeden Tatmak’ın elinden Linde’yi  almıştı.

Hasel, Linde’yi alınca ortaklar iş bölümü yapmış  SezaiHivel ve Şeref Özkan, “Boskar”  ünvanı ile Koçkaya’nın elinden aldıkları Samsung’un mümessili olarak devam ederken  daha sonra Halit Soyubelli ve Hikmet Azaklı için  Linde macerasına başlamıştı.

SoyubelliHasel ile Linde’ye, Sezai Hivel ve Hikmet Azaklı ise Boskar firması ile CatForklift ile devam halen devam etmektedir.)

Sönmez Yazıcı İstanbul’da Balkancar yedek parçacılığına başlamıştı.Sonra  tek başına yine Bulgar malı olan önce Record daha sonra Hercu ve son olarak da Çin malı olan HELI Forkliftisatmaya  bir yandan da yıllardır hayal ettiği imalatlara başlamıştı ve bu yolda gayet başarılı bir şekilde ilerliyor.

Yukarıda özetler halinde yazdığımız hikayenin  sahibi 40 yıllık forkliftçi Fuat Aktüre,

Sektöre yarım asır hizmet vermiş kişilerle “Türkiye Forklift Tarihi” başlıklı köşemizde  seri röportajlara bir sonraki sayımızda başlayacağız.

Şimdilik kalın sağlıcakla...

Okunma 1563 defa Son Düzenlenme Perşembe, 01 Mart 2018 07:07

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…