All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Çarşamba, 11 Temmuz 2018 07:14

Yangına Dayanıklı Çanta Lityum Bataryalar İçin Güvenli Taşıma İmkanı Sağlıyor

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Düşük ağırlığı ve yüksek veriminden dolayı tercih edilen lityum iyon bataryalar forkliftler, elektrikli arabalar, pille çalışan aletler ve akıllı telefonlar açısından önemli parçalardır. Ancak bunların son derece yüksek enerji yoğunluğu yangın açısından ciddi bir risk oluşturmaktadır. Tehlikeli maddelere yönelik ambalajlar konusunda uzman olan ZARGES, özellikle lityum-iyon bataryaların taşınması ve muhafaza edilmesi için tasarlanmış olan K470 Batarya Kutusu alüminyum çantayı piyasaya sürerek portföyünü genişletti.

Lityum-iyon bataryalar sadece güvenli kaplar içerisinde taşınabiliyor çünkü yanlış elleçlemeden dolayı batarya hasar görebilir ve en kötüsü hasar gören batarya yangına neden olabilir. Bu ürünlerin satıcıları hasarlı bataryanın alev almasına izin vermeden kusurlu bataryaların güvenli bir şekilde saklanması ve bunların yine güvenli bir şekilde üreticiye iade edilmesi gibi bir zorlukla karşı karşıya.

Genellikle, bataryanın bulunduğu ambalajdan bir duman çıkışı olması durumunda bir uyarı veriliyor. Ancak, ZARGES K470 Batarya Kutusunun bunun meydana gelmesini engellediği iddia ediliyor. Tehlikeli maddelere yönelik yeni ambalaj özellikle kusurlu veya hasar görmüş bataryaların güvenli ve uygun bir şekilde taşınması için tasarlanmış. Üreticiler çantanın iç kısmının yangın dayanımını arttıran bir malzeme ile kaplandığını söylüyorlar. Yangın durumunda, çantanın iç kısmı şişerek alevlerin yayılmasını engelliyor. Bunun altında yatan prensip katı bileşenlerin batarya gazlarından ayrıştırılmasını ve sıvı içeriklerin liflerin yüzeyinde yoğunlaşmasını sağlayan özel emici madde.  ZARGE’ın alüminyum çantaları sızan yanıcı gazların tutuşmasını bu şekilde engelliyor.

ZARGES Ürün Müdürü Michael Blum, “Tehlikeli maddeler barındıran çantaların acil bir durum adında yangından yayılan enerjiyi emmesi gerekir” dedi. Dolayısıyla, ZARGES çantalar çok katı kriterler doğrultusunda yangın testine tabi tutuldu: kabın yüzeyindeki sıcaklığın 100°C’yi aşmaması gerekiyor.

Okunma 124 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…